Monday, January 2, 2012

HT PRAKTIKA ARUANNE

Kokkuvõte praktikast
Haridustehnoloogia praktika aruanne
Julia Kjahrenova
HT10

I OSA. Eneseanalüüs

Praktika käigus mis kestis 10 nädalat  on tehtud väga palju analüüsimist, teoreetilist ja ka praktilist tööd. Tagant järgi võib öelda, et kõik püstitatud eesmärgid on saavutatud ja praktiliselt teostatud, mida saab näha ja lugeda internetis e-kursuse näol. 
Vaatame punktide haaval mis oli head ning mis oli halba praktika jooksul.
Esmalt toon need eesmärkide punktid mida plaanisid algul:
  1.  Koostada näidis e-õppekursuse arvestades õppedisaini ja lisada kursusele interaktiivsust
  2.  Leida võimaluse informeerida õppejõudu e-kursuste loomise võimalustest, olemasolevatest infosüsteemidest (mis lihtsustavad õpetamist)
  3.  Leida võimaluse kuidas saab õppejõudu efektiivselt nõustada ning motiveerida koostada rohkem kursuseid
Kümme nädalat oli küll raske aeg. Ühed asjad olid lihtsad teised vastupidi – rasked. Palju asju mida plaanisin ei tulnud koheselt välja võrreldes sellega palju ajaühikut plaanisin selle täitmiseks, seega kogu praktiline osa ehk aeg venis  ja eesmärki täitmiseks kuulus rohkem aega. Kuigi kõik on saavutatav ning sain ka oma tulemused kätte.
Esimene eesmärk. Esimese eesmärki saavutamiseks uurisin millised võimalused on minu töökohas ehk Tallinna Polütehnikumis. Tegin uuringu õpetajate seas ja küsitlesin ka IT juhti olemasolevatest probleemidest ja nende lahendamisest. Samuti uurisin e-õppe tausta ja materjale mis on juba TPT-s tehtud ja kuidas neid (e-kursusi) luuakse, ja kui aktiivselt. Oluline küsimus teiste seas oli ka see kuidas motiveeritakse õpetajaid e-kursuste loomiseks. Kokkuvõttes selgus kurb pilt täpsemalt et e-kursusi TPT kohta oli kokku 6 (kuus) tükki ja keegi ei ole huvitatud kuulutama oma aega e-kursuste loomiseks. Üheks probleemiks näen seda, et pedagoogiline koosseis on vanemad õpetajad kes ei ole eriti aktiivsed  IT valdkonnas ja uute asjade õppimine ei too neile ka head tuju. Materiaalselt seda keegi ka ei toeta samuti ka õppeasutuse siseselt.  
Tausta uuring on saadud seega hakkasin valmistama näidis e-kursust. Plaan oli selline, et näidata õppejõududele kuidas teha e-kursust kasutades uusi tehnoloogiad ning e-õppekeskkonda MOODLE. Siinkohal sain aru miks keegi ei soovi kuulutada oma aega e-kursuste loomiseks. Kuna peamist rõhku panustasin video tegemisele pidin uurima mis on see programmike mis oskab lindistada ja töödelda videod ning lisama ka kommentaare ekraanile. Selleks kuulutasin palju aega ja selgitasin välja et Camtasia Studio on võrreldes teistega parim programm. Leidsin demo variandi ja paigutasin selle arvutisse. Kahjuks eesti keelseid õppematerjale ei leidnud olid ainult inglise ja vene keeles. Camtasia  eestikeelne videojuhend mis oli ettevalmistatud ja salvestatud minu poolt asub siin (videojuhise tekstifail asub siin).Ühesõnaga kuulutasin paarpäeva ainult sellele et õppida kasutama Camtasia Studio. Õnneks antud programm on tõesti väga hea  kuna sisaldab kõike ühes ja ei pea kasutama mitu programmi video salvestamiseks, redigeerimiseks, kommentaaride peale panemiseks. Lõpuks programm on õpitud ehk peamised töövõtted olid õpitud.
Edasi oli vaja välja töötada e-kursuse plaan ning see mida ma videole lindistan. Läbi mõelda iga punkt. Otsustasin, et panen selle kõike kirja, et ei juhtuks nii et unustan mingit punkti rääkimata. Kogu plaani ja kirjutamine võttis veel mitu päeva.
Pärast seda kui plaan sai valmis pidin tegema eraldi materjale video jaoks ehk seda mida ma näitan videol ja seda mida ma lisan kursuse kehaks. Kuna videol peaks olema kontsentreeritud info ja e-kursuse sisuks võib olla ka pikem tekst ja seletused eraldasin ja tegin 2 tüüpi materjale.
Alustasin lindistama videot. Lindistamine võttis eriti palju aega kuna lindistamise ajal kas hääl mulle ei meeldinud või tekkis taustal mingi sobimatu heli. Otsustasin teha järgmiselt lindistan tegevused ekraanil ja heli eraldi ning viin need kokku. Kõige raskem oli kokkuviimine (nüüd ma saan holliwoodi filmide tegijaidJ ). Heli ja video kokkuviimine võttis tohutult palju aega kuid lõppkokkuvõttes tuli see mul välja, küll see pole šedööver aga midagi kindlasti õpetab ja näitab.
Viimaseks jäi teiste materjalide MOODLE-sse ülespanek. Ka siin mind ootas üllatus. Ma ise olen IT inimene kuid antud e-õppe keskkond tundus minu jaoks natuke ebaselge ja see vajas harjutamist ja abimaterjale vaatamist. Leidsin MOODLE koha abimaterjale ja leidsin palju uut ja huvitavat.
Pärast pika aega sai nüüd video ja materjalid  (tekstid, graafikud ja muu) kokku viidud. Materjalid mis olid minu arvates puudulikud valmistasin juurde. Ehk kirjutasin materjale oma kogemus pealt ja ka osaliselt interneti allikatest.
Teine eesmärk. Teise eesmärki saavutamiseks mõtlesin õppejõudude koolitamisest. Kuna praktika alguses juba küsitlesin õppejõudu suuliselt siis siinkohal plaanisin luua lühiküsitluse ning lasta iga õppejõudu vastata nendele küsimustele. Eesmärk on see, et küsitluse alusel koostada täpsem koolituse plaan ning samuti täpsemalt aru saada millised on need mustad augud e-õppes. Kokkuvõttes võib öelda, et uurimismeetodiks on valitud küsimustik. Kontakteerumise ja vastuste korjamiseks on valitud interneti keskkond küsimuste läbiviimiseks ja tulemuste analüüsimiseks. Küsimustiku lingi saatmiseks kasutatakse e-maili. TPT-s igal õpetajal on tehtud töö e-mail mida igaüks peab kontrollima. Vastuste alusel töötan välja parema strateegia õppejõudude koolitamiseks kuna ma teab, et e-kursuse valmistamine võtab tohutult aega (vt. esimese eesmärgi saavutamise kirjelduse).
Kolmas eesmärk. Kolmanda eesmärki saavutan lähimas tulevikus kui saab tehtud teise eesmärki analüüs ning kooskõlastan oma plaani TPT juhatusega.

II OSA. ÕPPEDISAIN

Näidis e-kursus koos videoga. Saab vaadata siin https://moodle.e-ope.ee/course/view.php?id=4706 
Sisene külalisena! 
Eesmärk on näidata kuidas saab luua e-kursuse, lisada sellele video, tekstmaterjale, piltmaterjale ja muud. E-kursus on mõeldud suuremale kogukonnale.

III OSA. JUHENDAJA HINNANG
 (saabus minu meilile)

Teema on Tallinna Polütehnikumi kontekstis aktuaalne, kuna Tallinna Polütehnikum kasutab hetkel e-õppekeskkonda IVA ja lähiajal on plaanis vahetada e-õppekeskkonda. Sellest tulenevalt on vaja teha mitmeid eelnevaid tegevusi, mille tegemisel Julia Kjahrenova abiks oli.

Praktika käigus tehti palju analüüsimist ning teoreetilist ja praktilist tööd. Praktika lõpuks saavutati kõik püstitatud eesmärgid kas osaliselt või täielikult, mis on väga hea tulemus, kuna Tallinna Polütehnikumi näol on tegu suure organisatsiooniga, kus töötab palju inimesi ning muudatuste tegemine on protsess mis nõuab aega.

Praktika tegevused on üles ehitatud loogilises järjekorras, kus kõigile tegevustele eelneb põhjalik andmete ja eksisteeriva olukorra kaardistamine ja analüüs ning seejärel järgnevad vajalikud tegevused.

Kuna Tallinna Polütehnikumis on toimunud viimase poole aasta jooksul väga suured muudatused nii personali kui ka infrastruktuuri, õppetehnilise baasi ja õppematerjalide hulgas, siis esineb praktika aruandes toodud arvandmetes mõningaid ebatäpsusi, mis on tingitud kiirest organisatsiooni arengust.

Praktika jooksul on praktikant olnud väga aktiivne ja näidanud suurt omapoolset initsiatiivi praktika eesmärgi saavutamisel.

Kuna praktika eesmärk ja selle saavutamine on tihedalt seotud organisatsiooniga selle spetsiifikaga, siis on selle kohta raske leida kaasaegset uudset kirjandust, küll aga on kasutatud info hankimiseks asjakohaseid foorumeid, logisid, teiste autorite loodud abimaterjale ja tutooriale.

Praktika aruanne on vormistatud arusaadavalt ja ülevaatlikult blogspot.com keskkonnas.

Üldhinnang praktikale on väga hea. Praktika aruandes esineb mõningaid ebakorrektsusi lause ehituses ning esineb ka üksikuid grammatika vigu, mis ei vähenda tehtud töö väärtust organisatsiooni seisukohalt vaadatuna.

 Hinnang praktikale on väga hea.

Andres Ojalill
Tallinna Polütehnikumi
IKT osakonna juhataja